خانه / خانه / کولر گازی و اسپلیت چیست؟ انواع کولر گازی کدام است؟
اسپلیت دیواری
اسپلیت دیواری

کولر گازی و اسپلیت چیست؟ انواع کولر گازی کدام است؟

کولرهای گازی از جمله پرکاربرد ترین سیستم های تهویه مطبوع در دنیا می باشند. این دستگاه ها با استفاده از انرژی برق کار می کنند ولی چون به مانند یخچال های خانگی، مکانیسم عمل آنها بر پایه خواص فیزیکی گازهای CFC می باشد، در ایران با نام “کولر گازی” شهرت یافته اند. در ادامه به معرفی انواع کولرهای گازی می پردازیم.

انواع  کولرهای گازی

کولر گازی پنجره ای:

نسل اول کولرهای گازی، دستگاه های مکعبی شکلی بود که چون عموما در محل پنجره نصب می شد با نام کولر گازی پنجره ای نیز معروف می باشند. در این مدل از کولر های گازی، سه قسمت اصلی سیستم یعنی کمپرسور، اواپراتور و کندانسور هر سه در یک پکیج قرار دارند. (برای کسب اطلاع در مورد قسمت های مختلف کولر گازی می توانید به مقاله “کولرگازی چگونه کار می کند” مراجعه نمایید). در حال در بازار ایران هنوز برخی از برندها، کولر گازی پنجره ای نیز ارائه می دهند. کولر های گازی پنجره ای که در بازار ایران وجود دارند معمولا دارای ظرفیت های 18000 ، 24000 و 30000 BTU//hr می باشند.

کولر گازی پنجره ای
کولر گازی پنجره ای

نسل بعدی کولرهای گازی، دستگاه های دوتکه می باشد که به آن ها اسپلیت نیز گفته می شود. (Split در لغت به معنی دو تکه می باشد). کولرهای گازی اسپلیت دارای یک یونیت داخلی (که شامل اواپراتور بوده) و یک یونیت خارجی (که شامل کمپرسور و کندانسور بوده) می باشند. اسپلیت ها بر اساس موقعیت نصب در انواع دیواری، ایستاده، کاستی و کانالی وجود دارند.

اسپلیت دیواری:

در حال حاضرپرکاربردترین مدل کولرگازی در دنیا می باشد. اسپلیت های دیواری معمولا در ظرفیت های 9000 ، 12000 ، 18000 ، 24000 ، 30000 و 36000 BTU/hr موجود می باشند. برق ورودی اکثر اسپلیت های دیواری تکفاز می باشد.

اسپلیت دیواری
اسپلیت دیواری

 اسپلیت ایستاده:

اسپلیت های ایستاده دسته ای از کولر های گازی هستند که یونیت داخلی آن ها به صورت ایستاده بر روی زمین نصب می شود. این کولرها معمولا در ظرفیت های 36000 الی 100000 BTU و برای استفاده در اماکنی با مترازهای بزرگتر نظیر ادارات، بانک ها، سالن های غذا خوری، آمفی تئاترها و… مورد استفاده قرار می گیرد. برق مصرفی بیشتر کولرهای گازی ایستاده سه فاز می باشد.

اسپلیت ایستاده
اسپلیت ایستاده

اسپلیت کاستی:

موقعیت نصب یونیت داخلی این گروه از کولرهای گازی بر روی سقف می باشد. به طوری که قسمت عمده یونیت داخلی در سقف کاذب و دریچه خروج باد بیرون از سقف کاذب قرار می گیرد. اسپلیت های کاستی معمولا در ظرفیت های 18000 الی 60000 BTU موجود می باشند.

اسپلیت کاستی
اسپلیت کاستی

اسپلیت کانالی یا داکت اسپلیت:

موقعیت نصب یونیت داخلی این گروه از کولرهای گازی بر روی سقف می باشد. به طوری که یونیت داخلی در سقف کاذب نصب گردیده و از مقابل آن کانالی تعبیه می شود که در نقاط مختلف ساختمان دارای دریچه خروج هوا می باشد. اسپلیت های کانالی دارای مزایای زیادی می باشد که در آینده طی یک مقاله مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

داکت اسپلیت
داکت اسپلیت

کولر گازی قابل حمل (پرتابل):

کولرهای گازی پرتابل دسته ای از کولرهای گازی هستند که در ابعاد کوچک و قابل حمل و به منظور سهولت در جابه جایی و استفاده از آن در فضای های کوچک طراحی شده اند. این گروه از کولرهای گازی نیاز به عملیات خاصی برای نصب و راه اندازی نداشته و فقط کافی است لوله خرطومی پشت دستگاه نصب و از طریق پنجره یا دریچه ای به بیرون راه پیدا کند تا از این طریق هوای گرم کندانسور به بیرون هدایت شود. کولرهای گازی پرتابل معمولا در ظرفیت های کوچک و برای تامین تهویه مطبوع در فضاهای کوچک می باشند. هر سه قطعه کمپرسور، اواپراتور و کندانسور در کولر گازی پرتابل در یک یونیت تعبیه شده اند.

کولرگازی پرتابل
کولرگازی پرتابل

حتما ببینید

اسپلیت اینورتر

راهنمای انتخاب و خرید کولر گازی

در هنگام خرید کولر گازی به نکات زیر توجه فرمایید: 1- برچسب انرژی در موقع …

2 نظر

  1. تو این زمینه بهترین هستین
    لذت بردم
    سایتتون هم خیلی زیباست

  2. ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *