خانه / بهینه سازی و کنترل هوشمند / معرفی ترموستات های مورد استفاده در تاسیسات و تهویه مطبوع
ترموستات
ترموستات

معرفی ترموستات های مورد استفاده در تاسیسات و تهویه مطبوع

ترموستات ها جز رایج ترین ابزار کنترلی مورد استفاده برای تاسیسات سرمایشی – گرمایشی ساختمان و سیستم های تهویه مطبوع می باشند. استفاده از ترموستات ها این امکان را برای ما میسر می سازد که بازه دمایی دلخواه را در محیط داخلی ساختمان ایجاد نماییم و علاوه بر آن، با جلوگیری از کارکرد بیهوده سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی نماییم. ترموستات ها دارای تنوع گسترده ای بوده و به شیوه های مختلف می توان آن ها را دسته بندی کرد. ترموستات ها بر اساس مکانیسم کارکرد در دو گروه دیجیتال (الکترونیکی) و آنالوگ (مکانیکی) قرار می گیرند. همچنین می توان ترموستات ها را بر اساس کارایی در گروه های مختلفی قرار داد که در ادامه به مهمترین و پرکاربردترین آن ها اشاره می کنیم.

ترموستات
ترموستات

ترموستات فن کویل

از آنجا که این ترموستات ها در داخل محیط نصب می شوند و بر اساس دمای محیط به دستگاه های تهویه مطبوع فرمان می دهند، آن ها را با نام “ترموستات اتاقی” یا “ترموستات محیطی” نیز می شناسند. ترموستات های فن کویلی را می توان به طور کلی در دو گروه دیجیتال (الکترونیکی) و آنالوگ (مکانیکی) قرار داد. در دسته بندی دیگر، ترموستات های فن کویلی را می توان در دو نوع ترموستات برای فن کویل سقفی و ترموستات برای فن کویل زمینی قرار داد. از آنجا که فن کویل های سقفی در ارتفاع بالا نصب می شوند و امکان دسترسی به آن ها به آسانی وجود ندارد، نیاز هست تا علاوه بر دکمه ولوم تنظیم دما، کلید های on/off ، کلید تعیین دور فن و همچنین کلید تعیین فصل (سرمایش/گرمایش) نیز بر روی ترموستات محیطی قرار داشته باشد تا امکان خاموش / روشن کردن دستگاه و یا سایر تنظیمات آن با سهولت بیشتری انجام شود. بیشتر ترموستات های فن کویلی موجود در بازار دارای کارای دو فصل می باشد. ترموستات های دو فصل برای ساختمان هایی استفاده می شود که برای تامین برودت مورد نیاز، مجهز به چیلر بوده و هم برای گرمایش مورد نیاز، مجهز به موتورخانه مرکزی می باشند.

ترموستات فن کویل
ترموستات فن کویل

ترموستات داکت اسپلیت

از آنجا که یونیت داخلی دستگاه های داکت اسپلیت در سقف کاذب تعبیه می شود و به طبع آن نقطه از سقف دارای اختلاف دما با محیط داخلی اتاق می باشد، بنابراین چندان معقول به نظر نمی رسد که بخواهیم یونیت داخلی داکت اسپلیت ها را نیز مانند اسپلیت های دیواری مجهز به سنسور دمایی کنیم. بنابراین نیاز هست تا جهت کنترل اسپلیت های کانالی از یک ترموستات محیطی مخصوص استفاده کنیم. این ترموستات همچنین می تواند با اتصال به کویل آبگرم، در فصول سرد نیز هواساز را تنظیم و کنترل نماید.

ترموستات داکت اسپلیت
ترموستات داکت اسپلیت

ترموستات دیگ

ترموستات هایی که برای دیگ ها و بویلرهای آبگرم مورد استفاده قرار می گیرند را مستغرق و یا آگوستات نیز می نامند. این گروه از ترموستات ها براي تنظيم درجه حرارت مايعات طراحی شده اند و از آن ها در تاسيسات حرارت مرکزی برای فرمان دادن به مشعل استفاده می شود. به عبارت دیگر ترموستات هايی كه قسمت حس كننده آنها به صورت بالب ساخته می شود و بالب آن داخل يك غلاف فلزی قرار می گيرد و سپس غلاف را درون مايع (آب داخل ديگ) نصب می كنند، آگوستات مستغرق نام دارد. ترموستات مستغرق معمولا در دو نوع 30 تا 90 (مخصوص بویلرها و دیگ های آبگرم) و 30 تا 110 درجه سانتیگراد (مخصوص بویلرها و دیگ های آب داغ) می باشد.

ترموستات مستغرق
ترموستات مستغرق

ترموستات پمپ

این دسته شامل ترموستات هایی می باشد که سنسور آن در داخل آگوستات و بدون دنباله قرار گرفته و به منظور افزایش سطح تماس سنسور با جدار خارجی لوله ها، محل اتصال سنسور به لوله را بصورت مورب و دارای انحنا می سازند. اين ترموستات ها با نام آگوستات جداری نیز معروف هستند. برای نصب ترموستات جداری بايستی جدار لوله را كاملاً تميز نمود و بدون قرار دادن هيچ نوع عايقی و با استفاده از بست مخصوص (فنری) در محل مورد نظر (معمولاً لوله های برگشت به ديگ يا منبع) نصب شود. عموما از آگوستات جداری در موتورخانه حرارت مركزی برای فرمان دادن به پمپ های سيركولاتور، به منظور کنترل درجه حرارت آب برگشتی استفاده می گردد.

ترموستات جداری
ترموستات جداری

ترموستات مرغداری

ترموستات های محیطی صنعتی، گروهی از ترموستات ها هستند که برای تنظیم دمای محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که عمده استفاده از این ترموستات ها در سالن های پرورش طیور می باشد، این ترموستات ها با نام  “ترموستات مرغداری” نیز می شناسند.

ترموستات مرغداری
ترموستات مرغداری

حتما ببینید

افتتاحیه نمایشگاه دائمی وستن ایر

فروشگاه و نمایشگاه دائمی شرکت اورین تهویه، نماینده رسمی محصولات تهویه مطبوع برند “Westen Air” …

یک نظر

  1. سایت عالی دارین. بوکمارک کردن که همیشه سر بزنم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *