خانه / خانه / راهنمای انتخاب و خرید پکیج گرمایشی

راهنمای انتخاب و خرید پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی چیست؟

پکیج های گرمایشی در واقع یک موتورخانه کامل می باشد که برای یک واحد آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد. پکیج گرمایشی آبگرم مورد نیاز برای مصارف بهداشتی و نیز مدار شوفاژ را تامین می کند. از قطعات اصلی پیکج می توان به برنر یا مشعل، مبدل اصلی، مبدل ثانویه، پمپ سیرکوله و برد الکترونیکی اشاره نمود.

اجزا و قطعات پکیج گرمایشی

پکیج تک مبدل و پکیج دو مبدل

پکیج های تک مبدل فقط دارای مبدل اصلی می باشد. مبدل اصلی مستقیم بر روی برنر قرار دارد و توسط شعله مشعل ، آب را گرم می کند. طرز کار پکیج تک مبدل به این صورت است که در حالت عادی دستگاه در حال تولید آبگرم برای رادیاتورها می باشد. به مجرد باز کردن یکی از شیرهای آبگرم مصرفی، فلومتر ورودی مدار شوفاژ را بسته و آب سرد شهر وارد مبدل می شود و با عبور از مبدل، دمای آن افزایش یافته و در ادامه وارد لوله آبگرم مصرفی می شود. با بستن شیر آب، مجدد فلومتر مدار آبگرم رادیاتورها را برقرار می کند.

در پکیج های دو مبدله، علاوه بر مبدل اصلی، مبدل ثانویه از نوع صفحه ای نیز حضور دارد. طرز کار پکیج دو مبدله به این صورت است که در حالت عادی، مبدل اصلی آبگرم مورد نیاز برای رادیاتورها را تامین می کند. همزمان با باز کردن یکی از شیرهای آبگرم مصرفی ساختمان، مدار رایدیاتورها قطع شده و آبگرم از مبدل اصلی وارد مبدل ثانویه می شود. مبدل ثانویه یک مبدل حرارتی از نوع صفحه ای می باشد که از یک طرف آن آبگرم مبدل اصلی وارد می شود و از سمت دیگر آن آب سرد شهر وارد می شود. دما از طریق صفحات مبدل، انتقال پیدا کرده و باعث تولید آبگرم جهت مصارف بهداشتی می شود.

پکیج مبدل اصلی و مبدل ثانویه پکیج

مزایای پکیج دو مبدله:

  • عدم یونیزه شدن آبگرم بهداشتی به دلیل عدم تماس مستقیم شعله با مبدل ثانویه
  • رسوبگیری کمتر مبدل
  • کنترل بهتر دمای آب و در نتیجه تولید آبگرم مصرفی یکنواخت

پکیج دیجیتال و آنالوگ

پکیج های دیجیتال نسل جدیدتری از پکیج بوده که دارای برد الکتریکی و صفحه نمایش دیجیتال می باشد. آیتم هایی مانند سیستم آنتی فریز و کد های ارور، در این نوع دستگاه ها به صورت دیجیتال انجام می شود.

پکیج دیواری دیجیتال

پکیج فن دار و بدون فن

پکیج های فن دار در سر راه خروجی دودکش آن ها یک فن تعبیه شده است که به هدایت بهتر دود در مسیر دودکش کمک می کند. چنانچه دودکش در نظر گرفته شده برای پکیج دارای قطر 15 سانتی متر و حداقل 3 متر ارتفاع مستقیم و بدون زانویی باشد، می توان از پیکج بدون فن استفاده کرد. ولی در صورت نقض هر کدام از شرایط فوق، حتما بایستی از دستگاه فن دار استفاده شود. همچنین اگر محل نصب پکیج در بالکن باشد نیز باید از دستگاه فن دار استفاده نمود.

دودکش پکیج

پکیج زمینی و دیواری

دستگاه هایی که موقعیت نصب آن ها بر روی دیوار باشد را اصطلاحا پکیج دیواری و دستگاه هایی که موقعیت نصب آن ها بر روی زمین است را پکیج زمینی می نامند. پکیج های زمینی دارای ظرفیت بزرگتری بوده و معمولا برای ویلاها و خانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. پکیج های زمینی معمولا دارای منبع ذخیره آبگرم بهداشتی نیز هستند. ظرفیت های بزرگتر پکیج زمینی با مشعل های موتورخانه ای کار می کنند؛ بعلت صدای زیاد مشعل، پکیج زمینی مشعل خور باید در فضای خارج از واحد نصب شود.

انتخاب پکیج

انتخاب پکیج بر اساس متراژ واحد مسکونی انجام میشود. در اینجا به ظرفیت های مختلف پکیج دیواری و مساحت واحد مسکونی مناسب هر دستگاه، اشاره می کنیم:

پکیج 22 هزار: مناسب برای واحدهای آپارتمانی کمتر از 80 متر

پکیج 24 هزار: مناسب برای واحدهای آپارتمانی کمتر از 120 متر

پکیج 28 هزار: مناسب برای واحدهای آپارتمانی کمتر از 180 متر

پکیج 30 یا 32 یا 36 هزار: مناسب برای واحد های آپارتمانی کمتر از 250 متر

حتما ببینید

ترموستات

معرفی ترموستات های مورد استفاده در تاسیسات و تهویه مطبوع

ترموستات ها جز رایج ترین ابزار کنترلی مورد استفاده برای تاسیسات سرمایشی – گرمایشی ساختمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *