خانه / خانه / راهنمای انتخاب و خرید رادیاتور شوفاژ

راهنمای انتخاب و خرید رادیاتور شوفاژ

معرفی انواع رادیاتور:

  1. رادیاتور پره ای:

منظور از رادیاتورهای پره ای، رادیاتورهایی می باشد که به صورت پره ای تولید شده و توسط اتصالاتی که به آن مغزی گفته می شود، به یکدیگر وصل شده و تشکیل یک بلوک رادیاتور را می دهند. رادیاتورهای پره ای معمولا از جنس آلومینیوم می باشند. از معروف ترین برندهای تولید کننده رادیاتور پره ای م یتوان به ایران رادیاتور، بوتان، ایران نوین و گرم ایران اشاره نمود. آکس استاندارد رادیاتورهای پره ای در ایران 500 میلی متر می باشد. و آکس های سفارشی مانند 200 ، 350 ، 400 ، 600 و حتی آکس های بلند تر نیز در بازار موجود می باشد. ضریب حرارتی هر پره این رادیاتورها به حجم آبگیری و طراحی ساختار آن ها بستگی دارد. معمولا عمق این رادیاتور ها بین 8 تا 10 سانتی متر بوده و عرض پره ها در مدل های مختلف بین 5 تا 8 سانتی متر می باشد. بدیهی ست که هر چه حجم رادیاتور بیشتر باشد، ظرفیت آبگیری آن نیز بیشتر بوده و به دنبال آن ضریب حرارتی بالاتری دارد.

لوازم مورد نیاز برای نصب رادیاتورهای پره ای:

  1. درپوش ماسوره هفت تکه
  2. شیر رفت و برگشت
  3. بست دیواری

2) رادیاتور پانلی:

رادیاتورهای پنلی از دو صفحه دوبل تشکیل شده که آب بین صفحات آن گردش می کند. در فضای داخلی بین دو صفحه، کنوکتور تعبیه شده که باعث افزایش سطح حرارت رادیاتور می شود. رادیاتور های پنلی معمولا از جنس فولاد می باشند. از برندهای مطرح رادیاتور پنلی می توان به ایران رادیاتور، ایران نوین، لورچ، گلد پن و … اشاره نمود. آکس استاندارد ایران در رادیاتور پنلی نیز بمانند رادیاتورهای آلومینیومی، 500 میلی متر می باشد. این رادیاتور ها در طول های 40 الی 200 سانتی متر در بازار موجود می باشد که بر حسب متراژ اتاق های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

لوازم نصب مورد نیاز رادیاتور های پانلی:

از آنجا که کانکشن ورودی و خروجی این رادیاتورها با شیر و زانو یکسان می باشد، این رادیاتورها به درپوش ماسوره نیاز نداشته و شیر رفت و برگشت مستقیم بر روی رادیاتور نصب می شود. همچنین بست دیواری، شیرهوا گیری و درپوش کور کن به روی هر بلوک موجود است و این رادیاتور ها برای نصب فقط به شیر رفت و برگشت احتیاج دارند. در سایزهای بزرگ بعلت وزن بالای رادیاتور، توصیه می شود از پایه زمینی نیز استفاده شود.

محاسبه تعداد رادیاتور مورد نیاز:

برای یک واحد مسکونی در مناطق آب و هوایی معتدل مانند تهران و شهرهایی که اقلیمی مشابه تهران دارند، در شرایط ساختمانی نرمال، به ازای هر متر مربع، 100 کیلوکالری رادیاتور نیاز است. بنابراین با محاسبه میزان کالری موردنیاز واحد خود و تقسیم آن بر رادیاتور مد نظر خود، تعدا رادیاتور مورد نیاز را به راحتی محاسبه کنید.

رادیاتورهای پره ای دارای ضریب حرارتی بین 110 تا 150 کیلو کالری می باشند. پس یک بلوک رادیاتور 10 پره میتواند گرمایش مورد نیاز برای یک اتاق با مساحت 15 متر مربع را تامین نماید.

رادیاتورهای پنلی معمولا به ازای هر متر طول دارای ضریب حرارتی بین 1250 تا 1300 کیلو کالری می باشند. بنابراین یک بلوک 100 سانتی رادیاتور پنلی قادر به تامین گرمایش برای یک اتاق با مساحت 12 الی 13 متر مربع می باشد.

مقایسه رادیاتور های پنلی و پره ای:

  • پنلی ها از جنس فولاد و پره ای ها از جنس آلومینیوم می باشد
  • آلومینیوم نسبت به فولاد ضریب انتقال حرارت بالاتری دارد
  • فولاد نسبت به آلومینیوم ارزانتر است

حتما ببینید

ترموستات

معرفی ترموستات های مورد استفاده در تاسیسات و تهویه مطبوع

ترموستات ها جز رایج ترین ابزار کنترلی مورد استفاده برای تاسیسات سرمایشی – گرمایشی ساختمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *