خانه / خانه / راهنمای انتخاب و خرید دیگ موتورخانه
دیگ آبگرم
دیگ آبگرم

راهنمای انتخاب و خرید دیگ موتورخانه

همه چیز در مورد دیگ شوفاژ

دیگ آبگرم چیست؟ و چه تفاوتی با دیگ آب داغ دارد؟

بویلر یا دیگ آبگرمیکی از اجزای اصلی سیستم های گرمایشی مرکزی در موتورخانه ها می باشند. این دستگاه انرژی حرارتی تولید شده توسط مشعل را به آب داخل خود منتقل می کند. در دیگ های آبگرم حداکثر دمای آب داخل دیگ 90 درجه سانتیگراد می باشد. همانطور که می دانید آب در دمای 100 درجه سانتی گراد به جوش آمده و شروع به تبخیر شدن می کند. اما گاهی نیاز است که آب را بدون تبخیر شدن به دمای 130 درجه سانتی گراد برسانند. انجام این کار علاوه بر اعمال حرارت، نیازمند تحمل فشار بالا نیز می باشد. آن دسته از دیگ و بویلرهایی که توانایی تولید آب 130 درجه دارند را اصطلاحا دیگ آب داغ می گویند. دیگ های که در موتورخانه های گرمایش مرکزی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند عموما از نوع دیگ های آبگرم بوده و دیگ های آبداغ بیشتر در صنعت و در مواردی مانند کارخانجات لبنیاتی مورد استفاده قرار می گیرند.

دیگ آب داغ
دیگ آب داغ

انواع دیگ آبگرم

دیگ های آبگرم را بر اساس موارد متعددی می توان دسته بندی نمود. از آنجمله می توان به تقسیم بندی بر اساس جنس بدنه اشاره کرد. بر این اساس دیگ های آبگرم به دو دسته فولادی و چدنی تقسیم می شوند. دیگ های چدنی به روش ریخته گری و به صورت پره های مجزا در کارخانه تولید شده و معمولا در محل نصب، مونتاژ می شود. در صورتی که دیگ های فولادی از ورق و لوله های آلیاژی آتشخوار به صورت یکپارچه تولید می شود. از مطرح ترین برند های دیگ چدنی در بازار ایران می توان شوفاژکار و MI3را نام برد.

دیگ فولادی
دیگ فولادی
دیگ چدنی
دیگ چدنی

در نوع دیگری از تقسیم بندی دیگ ها و بویلرها، ویلر ها بر حسب تعداد مسیری که گازهای حاصل از احتراق مشعل در دیگ طی می کند تا وارد دود کش شوند به انواع تک پاس (از رده خارج شده و دیگر تولید نمی شوند)، دو پاس و سه پاس تقسیم می شوند.

راهنمای انتخاب دیگ مناسب برای موتورخانه ساختمان های مسکونی

به صورت یک راهنمای عمومی؛ برای محاسبه سرانگشتی بار گرمایشی مورد نیاز یک ساختمان در شهر تهران و سایر نقاطی که اقلیمی مشابه به آن دارند (شهرهایی که در آنها سردترین دمای زمستان از منفی 5 تجاوز نمی کند)، می توانید متراژ کل بنا در عددی بین 150 الی 200 ضرب کنید و بار گرمایشی مورد نیاز برای ساختمان را بر حسب کیلو کالری در ساعت بدست آورید.

محاسبه علمی و دقیق تر بار گرمایشی مورد نیاز ساختمان طبق رابطه زیر بدست می آید:

A = مساحت کل بنا بر حسب متر مربع * (111) * (0.35) / (0.29)

B = ظرفیت منبع بر حسب لیتر (دوجداره یا کوئلدار) * 50

بار گرمایشی مورد نیاز ساختمان = A + B

 

 

 

 

حتما ببینید

افتتاحیه نمایشگاه دائمی وستن ایر

فروشگاه و نمایشگاه دائمی شرکت اورین تهویه، نماینده رسمی محصولات تهویه مطبوع برند “Westen Air” …

2 نظر

  1. عالی دست شما درد نکنه مرسی از توضیحات خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *